Mechanické hodinky

V minulé části seriálu o hodinkách jsme dospěli až do 18. století, konkrétně do roku 1755, kdy Jean Marc Vacheron založil hodinářskou manufakturu Vacheron Constantin. Její význam je nejen v tom, že se jednalo o první manufakturu na výrobu hodinek na světě, ale také proto, že zde byl vyroben první kompletní mechanický strojek.

MECHANICKÉ HODINKY

Breguet Marine Reférence

18. století je pro rozvoj hodinářství veledůležité i díky mnoha jiným vynálezům, spojeným s různými hodinářskými značkami, co jméno, to pojem. Nelze nezmínit především švýcarskou značku Breguet. Její zakladatel Abraham Louis Breguet je považován za nejslavnějšího hodináře všech dob, do hodinářství přinesl řadu mnohdy dodnes používaných vynálezů či vylepšení: Breguetův vlásek se například podepsal na vylepšení stejnoměrného chodu, Breguetovo jméno je spjato i s vynálezem tourbillonu, ale i v souvislosti s rubínovými ložisky strojku. Dodnes se využívají jeho typické ručky a číslice na číselníku.

MECHANICKÉ HODINKY

Patek Philippe Chronographe

Z dalších vynálezců 18. a 19. století zmiňme Adriena Philippa, který si roku 1861 nechal patentovat korunku sloužící dodnes k ručnímu natažení hodinek. A až padne zmínka o hodinkách, které dokáží měřit krátké časy, čili chronografy, zjistíte, že zdaleka nejde o nějaký moderní vynález: první chronograf zhotovil v roce 1862 švýcarský hodinář Henri Piguet.

20. století je pak ve znamení tolika vynálezů, že můžeme zmínit pouze jejich nepatrnou část. V roce 1901 zahajuje výrobu kvalitních strojků firma Valjoux, roku 1909 jsou vyrobeny první náramkové hodinky s výše zmíněným chronografem a o šest let později první vodotěsné hodinky.

MECHANICKÉ HODINKY

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph

Dalším mezníkem ve vývoji mechanických hodinek byl rok 1923, jímž se nastartovala nová éra – Angličan John Harwood představil světu první hodinky s automatickým nátahem. K jejich zdokonalení se významnou měrou později podílela rovněž firma Rolex, jejíž systém je používán dodnes. A jiná slavná hodinářská značka Jaeger-LeCoultre přichází s indikací rezervy chodu automatů.

Samostatnou kapitolou je otázka přesnosti mechanických hodinek, a s tím spojený termín chronometr (neplést si s chronografem). Jedná se o označení hodinek, splňujících nejvyšší normu přesnosti, a to certifikací COSC (Swiss Official Chronometer Control). Zahrnuje náročné testování hodinek v různých teplotách, pozicích a pod vodou. Název chronometr si současnost převzala ze starých dob, kdy byl chronometr používán na lodích k určení zeměpisné délky při navigaci na moři.

MECHANICKÉ HODINKY

Rolex GMT Master II

Automaty

K pohonu mechanických hodinek slouží mechanický strojek a hodinky dělíme do dvou skupin dle nátahu: ruční nátah znamená natahování korunkou, automatický nátah pak natahování pohybem ruky. Automatické hodinky (automaty) si zaslouží zvýšenou pozornost, abychom si stručně představili jejich fungování. Jedná se vlastně o klasické mechanické hodinky, ale doplněné samonátahem – mechanismem, který zajišťuje nátah pera v hodinkách a vlastně tím nahrazuje ruční natahování. Zjednodušeně to funguje takto: Nad vrchní základnou strojku je umístěn rotor, do kterého je upevněn pastorek. Ten se roztáčí současně s rotorem a uvádí do pohybu soukolí, které je zakončeno pérovníkem s perem a západkovým mechanismem. Výsledkem pohybu ruky a tedy i hodinek je nátah pera, jehož vnější závěs roztočí pérovník, který pohání soukolí zakončené krokovým ústrojím.

MECHANICKÉ HODINKY

Cartier Santos de Cartier

Přesnost i délka chodu je zajištěna pravidelným nošením hodinek na zápěstí. O stavu chodu informuje ukazatel rezervy chodu na číselníku (např. jako výseč se stupnicí s barevným odlišením). Průměrná délka chodu je 38 – 48 hodin, ale u exkluzivních modelů, které často mají dva pérovníky, bývá rezerva např. 168 hodin.

MECHANICKÉ HODINKY

Zenith El Primero Revival

MECHANICKÉ HODINKY

IWC Bid Pilot´s Heritage

Upozornění: Mechanické hodinky vyžadují odbornou péči, kdy hodinář hodinky otevře, zkontroluje olej v ložiskách a krokovém mechanismu, vodotěsnost atd., a pokud je majitel nemá v úmyslu příliš často nosit, poradí mu, aby je ukládal do natahovače, který mu nahradí pohyb ruky.

V příštím díle si povíme o quartzových hodinkách

HistorieHodinkyMECHANICKÉ HODINKYStory