Hodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen

Montblanc odstranil kyslík ze svých nejnovějších horolezeckých hodinek, aby je nový Mark Maker značky, Nimsdai Purja, mohl otestovat během svého nadcházejícího výstupu na Mount Everest. Věnující se specializované výrobě časomír pro moderní objevitele, Montblanc uvádí do své řady 1858 Geosphere pokrokový chronografický strojek zbavený veškerého kyslíku.

Bez kyslíku
Novinka Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen, vyrobená v limitovaném počtu 290 kusů, vychází vstříc průzkumníkům, kteří potřebují funkční výbavu i v těch nejdrsnějších podmínkách. Vakuum uvnitř strojku nejenže eliminuje zamlžování, k němuž může docházet ve vysokých nadmořských polohách s velkými teplotními rozdíly, ale také zabraňuje oxidaci. S tímto atributem všechny součástky vydrží mnohem déle a poskytují přesnější měření času i v dlouhodobém horizontu užívání.

Zatěžkávací test
Ke každým hodinkám je přiložen certifikát potvrzující nulový obsah kyslíku ve strojku. Kromě toho jsou všechny modely řady Zero Oxygen vystaveny neúprosnému 500hodinovému testu v manufaktuře značky. Montblanc však chtěl jít ještě o krok dál vysláním nových hodinek 1858 Geosphere 0 Oxygen LE290 na skutečnou horolezeckou expedici. Nikam jinam, než na nejvyšší horu světa, Mount Everest.

Hodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen

Nimsdai Purja MBE
Ale kdo by se této výzvy ujal? Montblanc požádal přítele značky a legendárního horolezce Reinholda Messnera, který stál u zrodu předchozích řad hodinek Montblanc 1858 Geosphere, o doporučení vhodného kandidáta. Messner byl nejen jedním z prvních mužů, kteří v roce 1978 vystoupili na Mount Everest bez přídavného kyslíku, ale o dva roky později také vůbec prvním člověkem, který vystoupal na horu sám. Messner bez zaváhání navrhnul Nimsdaie Purju, výjimečného horolezce a držitele Řádu britského impéria (MBE), který mu udělila královna Spojeného království Alžběta II. za mimořádné úspěchy dosažené v extrémním vysokohorském horolezectví.

Nimsdai se narodil v Nepálu a svou kariéru započal u armády. Nejdříve šest let strávil jako gurkha, příslušník britsko-indických armádních jednotek rekrutovaných v Nepálu, a poté deset let ve službách Special Boat Services (SBS), jedné z nejelitnějších vojenských jednotek britské armády specializující se na vodní operace. O horolezectví se začal zajímat ve svém volném čase po výstupu do základního tábora Mount Everestu. Tento zážitek v něm podnítil vášeň, kterou později využil také na misích s horskou jednotkou SBS.

V roce 2019 opustil armádu, aby se mohl plně věnovat horolezectví v extrémních nadmořských výškách. Od té doby má na svém kontě nespočet rekordů, včetně několika nejrychlejších výstupů na nejvíce vrcholů v rámci jedné sezony, kdy za neuvěřitelných sedm měsíců pokořil čtrnáct nejvyšších osmitisícovek, čímž překonal dosavadní rekord trvající osm let!

V květnu 2022 podnikne Nimsdai expedici na vrchol Mount Everestu bez použití přídavného kyslíku a s hodinkami Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen LE290 na zápěstí, které nejenom že podstoupí zatěžkávací test, ale s Nimsdaiem také zažijí nezapomenutelnou cestu. Každý majitel hodinek z této limitované edice si tak každým pohlédnutím na zápěstí může připomenout, že nic není nemožné.

Hodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen

Příprava na výstup
Kromě odstranění kyslíku z vnitřku pouzdra provedli hodináři společnosti Montblanc v rámci příprav na tuto náročnou expedici řadu technických vylepšení hodinek. V první řadě vybrali pro strojek specifické oleje zajišťující plynulý pohyb strojku při teplotách klesajících až k minus 50 °C, neboť přesnost měření času závisí na důkladném promazání jednotlivých komponentů strojku a Nimsdai si nemůže dovolit, aby jeho vybavení během cesty selhalo.

Další prvenství: Chronograf Montblanc 1858 Geosphere
Dalším debutem řady Montblanc 1858 Geosphere je začlenění chronografu s funkcí zaznamenávání uplynulého času jednotlivých časových segmentů během cesty v horách. Nová komplikace je poháněna zbrusu novým automatickým chronografickým strojkem MB 29.27, který je vybaven centrální vteřinovou ručičkou, 30minutovým dílčím čítačem umístěným na pozici třetí hodiny a 60minutovým čítačem na pozici deváté hodiny. Tlačítko spouštějící/zastavující odpočet se nachází u druhé hodiny, zatímco tlačítko pro resetování u čtvrté. Hodinky disponují rovněž komplikací světového času zahrnující dva otočné klenuté glóby vyobrazující severní a jižní polokouli, stupnicí se čtyřiadvaceti časovými pásmy, indikátorem dne a noci a v neposlední řadě datumovkou.

Hodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen

Funkční estetika
Velmi lehké pouzdro o průměru 44 mm vyrobené z leštěného titanu ideálně zapadá do Nimsdaiovy profesionální výbavy, počítající s minimální hmotností. Obousměrná vroubkovaná keramická luneta se saténovou úpravou nese indikátory světových stran pomáhající udržovat orientaci na trase. Nelze opomenout pozoruhodný modrý ciferník vyvolávající pocit pohledu do hlubin skutečného ledovce. K dosažení tohoto úchvatného ledovcového efektu využili designéři téměř zapomenutou techniku gratté boisé.

Pocta Everestu
Mount Everest je vyveden na zadní straně pouzdra hodinek. Výjev nejvyššího horského masivu světa na dýnku znázorňuje trasu, kterou Messner zdolal v roce 1978. Montblanc využívá jedinečnou techniku která motivu dodává autentické 3D ztvárnění s hloubkou a realismem fotografie. Kov musí být nejprve strukturován, což znamená, že dekorace se vyrývá laserem s ohledem na reliéf kresby. Následně je pomocí laseru dosaženo požadované matné a lesklé povrchové úpravy. Na závěr přichází fáze barvení. Barvy jsou vytvářeny laserově generovanou oxidací a výsledná požadovaná barva je určena úrovní této oxidace. Montblanc je jedním z nejpokrokovějších švýcarských hodinářských domů, kteří technologii využívají na tak velkém povrchu. Tato inovace kráčí ruku v ruce s objevitelským duchem značky.

Hodinky vznikly v limitované edici 290 kusů, tedy v čísle odpovídajícímu 29 031 stopám, které Nimsdai potřebuje k vyšplhání na samotný vrchol. Extrémní cesta prověří odhodlaného ducha časomír a přidá cenné hodiny testování vrcholovým průzkumníkem v terénu.

Butik Montblanc, Pařížská 17, Praha 1
www.montblanc.com

Kampaň Carollinum s Tomášem Berdychem

ČAS PLAVAT PROTI PROUDU Společnost Carollinum, lídr v prodeji exkluzivních hodinářských značek na českém trhu,...

Antiquorum Hongkong

Important Modern & Vintage Timepieces & Jewelry  Hongkong  13. 6. 2023 Aukční síň Antiquorum uspořádala v...

Hublot představil ambasadora Nobody Listen

HUBLOT VE SVÉ RODINĚ VÍTÁ JAKUBA STRACHA ALIAS DJ NOBODYLISTEN Hublot mezi přátele své značky vítá další slavné české...

HUBLOT BIG BANG UNICO NESPRESSO ORIGIN

BIG BANG UNICO NESPRESSO ORIGIN Jedinečná fúze inovací a udržitelnosti dvou ikonických švýcarských značek Praha, 24....

Frederique Constant Classic Tourbillon

Frederique Constant Classic Tourbillon Letošní rok je pro značku Frederique Constant mimořádně významný. Jednak tím,...

Baume & Marcier Riviera

Baume & Marcier Riviera Počátky hodinářské značky Baume & Mercier sahají do hluboké minulosti, konkrétně do...

Antiquorum 2023

Aukce hodinek v Ženevě Aukční dům Antiquorum uspořádala ve dnech 14. a 15. 5. 2023 aukci hodinek Important Modern...

Hublot Spirit of Big Bang Sang Bleu

Hublot Spirit of Big Bang Sang Bleu Již sedmým rokem a třetím modelem hodinek Spirit of Big Bang Sang Bleu potvrzují...

Nové hodinky Cartier

Nové hodinky Cartier Pro hodinářský dům Cartier je čas cyklický, nikoliv lineární, jak je běžně vnímán. Tato jedinečná...

TAG Heuer Carrera Plasma Diamond d´Avant-Garde

TAG Heuer Carrera Plasma Diamond d´Avant-Garde Dosud známá především díky vysoce přesným sportovním hodinkám učinila...
1858 Geosphere Chronograph 0 OxygenHodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 OxygenMontblanc