Rolex Cosmograph Daytona Steel, ref. 6240 (lot 188)

Prestižní akce Aukce Antiquorum Monako 2018 Magnificent Jewels & Rare Watches

17. ledna 2018 se aukční dům Antiquorum na jeden den usídlil v Monte Carlu na Boulevard Princesse Charlotte. Pořádal zde ve spolupráci s Monaco Legend Group aukci hodinek a šperků, která se vyznačovala hned několika unikáty. Především to byla vůbec první aukce, kterou v Monackém knížectví aukční dům Antiquorum pořádal. Dále: Výsledek aukce předčil očekávání – výsledná vydražená částka činila bezmála 5,2 milionu eur. A konečně – jednoznačným vítězem aukce byly hodinky Rolex: na žebříčku deseti TOP lotů obsadila tato značka celkem 6 příček, přičemž první tři patřily šperkům a jedinou hodinářskou značkou, která se do desítky vklínila, byla F. J. Journe na 4. příčce.

Rolex Cosmograph Daytona Steel, ref. 6240 (lot 211)

Značka Rolex samozřejmě patří tradičně k favoritům dražeb, nicméně tentokrát pro ni hovořila ještě další zajímavost: Jak informoval v úvodním slově ke katalogu aukce ředitel aukčního domu Romain Réa, přispěl do dražby svou kolekcí módních a vintage modelů Rolex pan Florent Pagny. Byly v ní dokonce i jedny hodinky, které získal přímo od svého přítele Patricka Heinigera, který stál v čele společnosti Rolex plných 16 let (zemřel v roce 2013).

Příští aukce je v Monaku plánovaná na červenec a přinese další zajímavost: Na oslavu 55. výročí partnerství Rolex Daytona a Porsche 911 bude do aukce zařazena kolekce 55 modelů Rolex spjatých s automobilovým sportem.

Průběh dražby

Z krátkého zveřejněného videa je vidět, jak aukce probíhala. Dražitelé měli s předstihem k dispozici katalog se všemi potřebnými údaji včetně vyvolávacích cen, přímo na místě aukce je cena na tabuli uváděna v 6 měnách, a protože se tentokrát dražilo v Evropě, bylo tou hlavní euro.

Hodinky F. P. Journe Sonnerie Souveraine

Mezi hodinkami se prosadil především model F. P. Journe Sonnerie Souveraine (lot 106), vydražen byl za 282 400 eur. Jedná se o jedny z nejsložitějších hodinek značky, kterou založil v roce 1999 v Ženevě francouzský hodinář François-Paul Journe. Inventit et Fecit (z latiny vynalézt a vyrobit) na číselnících přesně vystihuje záměr majitele, firma ročně vyrobí maximálně 800 modelů hodinek, zpravidla chronometrů s těmi nejnáročnějšími komplikacemi a ve zlatě nebo platině.

Sonnerie Souveraine jsou vysoce ceněné hodinky, které v minulosti získaly řadu ocenění – například v roce 2006 Golden Hand Award na Prix d´Horlogerie de Genève a byly vyhlášeny Hodinkami roku v Japonsku. Spojují v sobě trojici hudebních komplikací s inovativním mechanickým strojkem, speciálně pro ně vyvinutým na nových mechanických principech i díky 10 patentům – jejich vývoj trval 5 let. A přestože většina modelů této značky je vyrobena z drahých kovů, tento je kvůli minutové repetici ocelový, neboť ocel údajně nese zvuk lépe než drahé kovy.

blank
F. P. Journe Sonnerie Souveraine (lot 106)

TOP TEN patří hodinkám Rolex

Zbylých 5 pomyslných příček TOP TEN patřilo značce Rolex, z toho čtyři jednomu modelu: Cosmograph Daytona. O tyto robustní chronografy se třemi kontrastními sčítači a s tachymetrickou škálou na lunetě je tradičně mimořádný zájem. Jméno dostaly podle 24hodinového automobilového závodu v americké Daytoně, který každoročně koncem ledna otevírá motoristickou sezonu a dnes se mu zjednodušeně říká „The Rolex“.

Zájem o ně podpořil i příběh slavného herce a automobilového závodníka Paula Newmana, který v Daytoně v roce 1995 zvítězil a jako trofej získal právě hodinky Rolex Daytona Cosmograph. Ty jeho s referenčním číslem 6239 byly loni v říjnu aukčním domem Phillips v New Yorku vydraženy za astronomickou částku 17 752 500 USD. Vysoce ceněny jsou však všechny modely z první řady Daytona (model vznikl v roce 1963) se čtyřmístným referenčním číslem. A právě ty se dražily v Monaku.

Nejvýše byl ceněn zlatý model (lot 193) z roku 1969. Základní parametry – zlaté pouzdro o průměru 37 mm, ručně natahovaný chronograf s černým číselníkem, zlatými chronosčítači a zlatým náramkem Jubilée. Vydražen byl za 180 320 eur. A byl to právě model z kolekce výše zmíněného Florenta Pagnyho.

blank

Rolex Cosmograph Daytona, ref. 6241 (lot 193)

Hodinky Rolex Cosmograph Daytona Steel

Za 78 568 eur byl vydražen model Rolex Cosmograph Daytona Steel, referenční číslo 6240, z roku 1965 (lot 188). Od předešlého se liší nejen podstatně nižší kupní cenou, ale především pouzdrem z oceli, ostatní parametry jsou obdobné. Číselník je stříbrný, číselníky chronografu a luneta v černé barvě, k tomu hnědý kožený štepovaný řemínek.

Za 74 704 eur byl vydražen třetí z nich, Rolex Cosmograph Daytona Steel, rovněž referenční číslo 6240 (lot 276), pouze s ocelovým tahem. A za 45 080 eur byl vydražen poslední z nich, Rolex Cosmograpf Daytona Steel (lot 211), rovněž v oceli.

blank

Rolex Cosmograph Daytona Steel, referenční číslo 6240 (lot 276)

blank
Rolex GMT-Master (lot 187)

Hodinky Rolex GMT-Master

51 520 eur – to je cena za model Rolex GMT-Master z roku 1958 (lot 187). Hodinky v oceli s bakelitovou modročervenou lunetou mají černý lakovaný číselník, datum na pozici 3. Dýnko i korunka jsou šroubovací, významnou funkcí je ukazatel druhého časového pásma. Osazeny jsou automatickým strojkem 1035 a jsou certifikovány na chronometr.

Hodinky Patek Philippe Perpetual Calendar

V dražbě se prodaly hodinky mnoha slavných značek, uvedu alespoň jednu z těch, která patří k dražebním vrcholům – Patek Philippe. Model Perpetual Calendar z roku 2000 (lot 75) byl vydražen za 32 400 eur. Kromě základních časoměrných funkcí nabízí tři malé číselníky s věčným kalendářem a měsíční fází. Pouzdro o průměru 36 mm ze žlutého zlata ukrývá automatický kalibr 240Q.

Patek Philippe Perpetual Calendar (lot 75)

blank
Antiquorum MonakoAukceHodinky Patek PhilippeHodinky RolexMonakoPatek PhilippeRolex