Rolex Oyster Perpetual Submariner
Dobývání hlubin
Značka Rolex uvedla novou generaci hodinek Oyster Perpetual Submariner a Oyster Perpetual Submariner Date, které navazují na dlouhou tradici firmy Rolex spojenou se světem potápěčů.
Novinka s datem či bez data nabídne přepracované, mírně zvětšené pouzdro o průměru 41 mm. Leštěním a matováním pouzdra i tahu dosáhli designéři estetického efektu s lomem světla, jenž dodává hodinkám na atraktivitě. Drobných změn doznal i nový kovotah. Model Submariner je obdařen kalibrem 3230, Submariner Date pohání strojek 3235 s přídavnou funkcí data. Tyto automatické strojky jsou v modelech Submariner použity vůbec poprvé. Ikonický design je zachován v modelu s černým číselníkem a černou jednosměrně otočnou lunetou s vložkou z odolného materiálu Cerachrom. Verze Rolesor kombinuje ocel Oystersteel s 18kt žlutým zlatem a je doplněna číselníkem v královské modré i lunetou s modrou vložkou z Cerachromu. Dostupný je také model v bílém nebo žlutém zlatě s černým či modrým číselníkem. Atraktivní model se zelenou lunetou Cerachrom s černým číselníkem zaujme nevšední barevnou kombinací.
Stejně jako ostatní modely Rolex mají i nové Submariner a Submariner Date certifikovaný strojek Superlative Chronometer s odchylkou přesnosti chodu -2/+2 sekundy za den. Jde o originální garanci kvality, která spojuje chronometrii COSC s akurátností požadovanou
značkou Rolex.
Zrození ikony
Vznik hodinek Submariner je spjat s rozvojem hlubinného potápění na začátku 40. let minulého století. V té době hrála společnost Rolex významnou roli při vývoji a výrobě vodotěsných náramkových hodinek s chronometrickou přesností. Vždyť právě značka Rolex představila v roce 1926 vůbec první opravdu vodotěsné hodinky s pouzdrem Oyster… Cílem značky Rolex bylo vytvořit takové hodinky, které by maximálně vyhovovaly potřebám potápěčů. V 50. letech se značka pustila do mnoha úspěšných kooperací s průkopníky potápění a s jejich pomocí testovala hodinky, které zvládly odolat slané vodě, tlaku, teplotě při ponoru i špatné viditelnosti. V roce 1953 se tak zrodil první model Submariner, náramkové hodinky vodotěsné do 100 metrů. Rok nato byla voděodolnost ještě navýšena, hodinky Submariner se pochlubily 200metrovou rezistencí.
Následovala další vylepšení: luminiscence hodinové ručky, ochrana korunky. V roce 1969 přichází na trh poprvé model Submariner s funkcí data a deset let nato se zvedla odolnost vůči vodnímu sloupci na 300 metrů. Dnes jsou hodinky Submariner a Submariner Date (patřící do kategorie Professional) ikonami hodinářského světa, překonaly hranice potápěčského světa a jsou populární napříč generacemi, a to jak na souši, tak i ve vodě.
Nepřekonatelné technologie
Při potápění je správné a přesné čtení času otázkou přežití. Číselník hodinek Submariner byl navržen tak, aby nic nebránilo vizibilitě, je čistý a jednoznačný. Hodinové a minutové ručky jsou odlišné tvarem a velikostí, indexy mají výrazné tvary: trojúhelníky, kolečka a obdélníky. Displej Chromalight, jímž jsou vybaveny, značí, že ručky a indexy byly potaženy speciálním luminiscenčním materiálem. Ten v tmavých podmínkách vyzařuje dlouhodobě modrou zář. Hodinky jsou vybaveny jednosměrně otočnou lunetou s 60minutovou stupnicí. Je obdařena vložkou vyrobenou z Cerachromu, materiálu odolného proti poškrábání a vlivům prostředí s intenzivní barevností. Nové modely se oděly do černé, zelené či modré keramiky, jejich vroubkovaný okraj umožňuje nastavení doby ponoru i v neoprenových rukavicích. Stejně jako jejich předchůdci dosahují hodinky Submariner vodotěsnosti 300 metrů (1000 stop). Střední část pouzdra je vyrobena z pevného materiálu Oystersteel, slitiny odolné proti korozi, nebo z 18kt zlata. Šroubovací korunka Triplock je vybavena trojitým systémem vodotěsnosti.